Chceme podporovat dostupné bydlení, jehož výstavba bude šetrná k životnímu prostředí s co nejnižšími náklady a energie. Napomoci by nám k tomu mohla i spolupráce s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB ČVUT). Právě spolupráce v oblasti výstavby dostupného bydlení je předmětem memoranda, které Dostupné bydlení České spořitelny (DBČS) podepsalo s UCEEB. Obě společnosti budou spolupracovat i na inovativních řešeních pro oblast dostupného bydlení a na dalších tématech udržitelného stavebnictví 4.0.
Společnost DBČS vstoupila společně s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov UCEEB ČVUT do konsorcia Národního centra kompetence, v jehož rámci budou materiálové, konstrukční a energetické inovace přispívat k cenové dostupnosti bydlení.
„Aspekt udržitelnosti považujeme při výstavbě dostupného bydlení za klíčový. Věříme, že spolupráce s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT pro nás může být v tomto ohledu velmi přínosná,“ zdůraznil předseda představenstva DBČS Marek Blaha.
„Naším společným cílem je urychlit nástup inovativních řešení v energetice a ve výstavbě. Jako hlavní oblasti ke spolupráci jsme vytipovali vícepodlažní dřevostavby či energeticky efektivní soubory budov. Obě tato řešení mají díky snižování investičních a provozních nákladů potenciál přispět v dohledné době k větší dostupnosti bydlení a reagovat tak na stávající krizi na trhu. Díky nově navázané spolupráci získáme navíc možnost využít zpětné vazby České spořitelny pro posouzení finanční proveditelnosti konceptů energeticky plusových čtvrtí,“ říká ředitel ČVUT UCEEB Robert Jára.
Marek Blaha, předseda představenstva DBČS, a Robert Jára, ředitel ČVUT UCEEB